Czym zajmuje się ayurveda ?

Ayurveda to w dosłownym tłumaczeniu „wiedza o życiu”, która budowana na przestrzeniu pięciu tysięcy lat, obejmuje swoim doświadczeniem m.in. olejowy i ziołowy detoks naszego ciała w postaci masaży, oczyszczenie naszych myśli z negatywnej energii oraz wprowadzenie sił witalnych poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz relaks. 
Ajurweda skupia się przede wszystkim na zapobieganiu chorobom, czyli prewencji. Stanowi bazę, dzięki której człowiek osiąga homeostazę utrzymującą go w zdrowiu i szczęściu przez całe życie. Jest także metodą terapii schorzeń wynikających z zaburzeń, które dokładnie ocenia lekarz ajurwedyjski we wnikliwym wywiadzie, diagnostyce z pulsu czy wyglądu skóry, włosów i paznokci. Jej metodyka pracy z człowiekiem opiera się na wprowadzeniu harmonii- odpowiedniego balansu dla człowieka. 
Wszystko co nas otacza zbudowane jest z pięciu podstawowych elementów, czyli przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. W zależności od kombinacji i natężenia wymienionych żywiołów w naszym ciele, ajurweda określa nas według nazewnictwa dosza (dosha) . Istnieją trzy opisujące człowieka dosze : Vata, Pitta, Kapha. Każda z nich charakteryzuje nasz wygląd ( również kondycję naszej skóry), zdrowie, zachowanie, upodobania oraz potrzeby, dzięki czemu ajurweda ocenia czego każda z nich potrzebuje. 
Ajurweda kieruje się wieloma zasadami : zmianą trybu życia, wprowadzeniem do diety ziół oraz przypraw, które dzięki swoim aktywnością wyzwalają wiele leczniczych procesów podczas „zawirowań” prowadzących do chorób, a także właściwej pielęgnacji całego ciała. 
Dieta polecana przez ajurwedyjskich terapeutów znajduje w swojej podstawie żywność nieprzetworzoną, świeżą, gotowaną – jest to dieta sattawiczna, kontrolująca nasze emocje, myśli i działania – czując się lekko i dobrze po posiłku, jesteśmy aktywni i szczęśliwi, proces trawienia nie jest zaburzony, zatem nasza skóra nie posiada oznak gromadzenia się amy- czyli toksyn. Jeśli natomiast posiłek powoduje senność, ból brzucha i niestrawność, nie mamy ochoty podjąć najmniejszego wysiłku. Dieta, w której przewagę stanowią produkty tamas, czyli używki, jedzenie wysokoprzetworzone, ciężkostrawne – obniża funkcjonalność naszego organizmu i powoduje odczuwanie złych emocji. Produkty rajas stanowią z kolei równowagę pomiędzy produktami sattawa a tamas. Opisane zasady żywienia określa teoria Trzech Gun. 
Jako kosmetolog wierzę, że połączenie wielu elementów w diagnostyce oraz pielęgnacji skóry, otwiera przede mną drogę do możliwie najlepszej terapii problemu, z jakim zwracają się do mnie moi klienci. Z tego powodu nieustannie poszerzam swój zakres wiedzy i starannie dobieram kosmetyki, na których pracuję w gabinecie. Moim zdaniem ajurweda jest idealnym pomostem łączącym kosmetologię z edukacją i wypracowaniem właściwych nawyków wśród klientów Skin Effect. Dlatego tak ważna jest dla mnie konsultacja, która poprzedza każdy zabieg w gabinecie, dzięki niej mogę zindywidualizować nie tylko przebieg zabiegu, ale również zalecenia domowe. 

Opublikowane przez skineffectwalbrzych

Kosmetologia Integralna & Ayurveda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website at WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: